Nauka gry na instrumencie – dlaczego warto?
Kilka pokoleń wcześniej edukacja muzyczna była jednym z ważniejszych punktów na liście kształcenia młodego pokolenia. W każdej szanującej się rodzinie był fortepian, czy skrzypce, w uboższych domach – flety, fujarki czy ręcznie strugane gwizdki. Już kilkuletnie dziecko umiało zagrać prostą melodię, a z czasem umiejętności te były coraz bardziej rozszerzane. Jak jest dzisiaj? Okazuje się, że bardzo różnie. Tymczasem nauka gry na instrumencie daje dziecku mnóstwo korzyści.
Nauka gry na instrumencie wyostrza zmysły
Pozwala odkryć u dziecka pokłady wrażliwości, o jakiej nie miało ono pojęcia. Sprawia, że dziecko wkracza w świat muzyki i staje się jego świadomym „elementem”. Wyostrza się zmysł słuchu, słuch muzyczny, ćwiczy się pamięć muzyczna. Dziecko rozpoznaje dźwięki, umie zagrać prostą melodię ze słuchu, zauważa muzykę, która je otacza, brzmi w przyrodzie, słyszy jej różnorodność i piękno.
Ćwiczy koncentrację
Sporo mówi się o tym, że współczesne dzieci bywają nadpobudliwe, zbyt pobudzone, rozkojarzone, mają problem ze skupieniem uwagi na jednej czynności. Gra na instrumencie wymusza skupienie uwagi na jednej czynności, wspomaga koncentrację, spokój.
Usprawnia zapamiętywanie
Nauka gry na instrumencie wymaga przyswojenia wielu nowych wiadomości. Wymusza podzielność uwagi, dzięki temu jest prawdziwym wyzwaniem, stymulującym rozwój mózgu. Liczne badania wykazały, że mózg dzieci grających na instrumentach, zwłaszcza między 6 a 12 rokiem życia, rozwija się szybciej. Inne wyniki badań wskazały, że równie sporo korzyści odnotowują starsze osoby, które grają na instrumencie, w ich przypadku mózg wolniej się starzeje. Gra na instrumencie ćwiczy pamięć operacyjną i długotrwałą.
Ćwiczy zdolności językowe
Nauka gry na instrumencie pomaga wykształcić te partie mózgu, które odpowiadają za naukę języka obcego. Dzięki zwiększeniu wrażliwości na dźwięki, można szybciej przyswajać nowe słowa. Najnowsze wyniki badań to potwierdzają.
Muzyka łagodzi obyczaje
Nie bez przyczyny mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Otaczając się dźwiękami, nad którymi dziecko ma kontrolę, wybudza je i układa w określoną melodię daje przyjemne uczucie sprawstwa, dodatkowo uspokaja i wewnętrznie ucisza. Wprowadza w dobry nastrój, pozwala skutecznie się zrelaksować.
Nauka gry na instrumencie ćwiczy cierpliwość
Cierpliwość to cnota, którą ćwiczymy przez całą życie. Jest ona niezastąpiona na co dzień, a szczególnie w nauce. Podnosi determinację i odporność w konfrontacji z codziennymi wyzwaniami i ćwiczeniami.
Nauka gry na instrumencie ćwiczy opanowanie
Nauka gry na instrumencie ćwiczy opanowanie
Działanie pod wpływem impulsu jest charakterystyczne dla dzieci. Z czasem jednak wymaga się większego opanowania i powściągliwości. Chodzi o to, by dziecko umiało zachować spokój w trudnej sytuacji. Muzyka uczy opanowania trudnych emocji. Pokazuje, jak ćwiczyć dalej, mimo przeszkód…
I wytrwałość
Gdy gramy na instrumencie, efekty rzadko przychodzą od razu. W naukę trzeba zainwestować sporo energii i wysiłku. Niezbędna jest wytrwałość, której dziecko uczy się dzień pod dniu.
A także koordynację ruchową
Gra na instrumencie wymaga wykonywania pewnych czynności. Dzięki niej można również rozwijać koordynację ruchową ręka-oko. Dodatkowo sprawia, że palce stają się bardziej sprawne, wyćwiczone, co umożliwia wykonywanie wielu innych czynności, wymagających zdolności manualnych.
Nauka gry na instrumencie buduje pewność siebie i pozwala wyrazić siebie
A także koordynację ruchową
Gra na instrumencie wymaga wykonywania pewnych czynności. Dzięki niej można również rozwijać koordynację ruchową ręka-oko. Dodatkowo sprawia, że palce stają się bardziej sprawne, wyćwiczone, co umożliwia wykonywanie wielu innych czynności, wymagających zdolności manualnych.
Nauka gry na instrumencie buduje pewność siebie i pozwala wyrazić siebie
Dziecko, które przezwycięży początkowe trudności w nauce gry na instrumencie, oprócz nowych umiejętności muzycznych, zyskuje pewność siebie, buduję wiarę, że jest w stanie więcej niż mu się wydaje. Uświadamia sobie, że dzięki pracy i systematyczności można pokonać każdą przeszkodę. Dodatkowo z czasem uczy się, jak za pośrednictwem muzyki może wyrażać siebie.
Gra na instrumencie przydaje się w życiu
Gra na instrumencie przydaje się w życiu
Któż nie lubi muzyki? Chyba nie ma takiej osoby. Co innego być jednak biernym odbiorcą dźwięków, a co innego ją tworzyć. Gra na instrumencie pozwala wykorzystać tę umiejętność w wielu życiowych sytuacjach. To kolejny atut, dodatkowa zaleta, która nie tylko sprawia przyjemność, ale zwyczajnie się przydaje.